• Home
  • /
  • moto
  • /
  • Metamorfoza barwy auta – wyklejanie samochodu

Metamorfoza barwy auta – wyklejanie samochodu

Metamorfoza koloru pojazdu – obklejanie samochodu

Nieraz przydarza się, iż nabyty przez nas automobil po poprzednim właścicielu nie ma wymarzonego koloru, jednak zakupiliśmy go gdyż był w świetnym stanie i również miał atrakcyjniejsze wnętrze. Czasem nawet nabywając nowiutki pojazd lista dostępnych barw karoserii potrafi wydać się uboga. Wtenczas z odsieczą przybędzie nam folia do całkowitego obklejenia auta.

Pokrywanie pojazdu folią to coraz popularniejsza również w naszym kraju metoda zmiany koloru auta. Rokrocznie powstaje coraz więcej zakładów, które to mogą umiejętnie zamontować folię automobilową. Ten rodzaj upiększania przybył bezsprzecznie z regionów zachodnich, gdzie jest teraz wyjątkowo rozpowszechniony. Tam obywatele stosunkowo od razu zrozumieli, że to jest łatwiejszy prędszy dodatkowo tańszy sposób na zupełną odmianę samochodu.

Jak więc wygląda owo oklejenie? Arkusze folii są kładzione na należycie przygotowaną detergentami karoserię auta. W droższych wariantach montażu auto rozmontowywane jest z szybko demontowalnych fragmentów nadwozia jak drzwiczki, lampy, kierunkowskazy, lusterka boczne i tym podobne. Oczywiście folię można nałożyć i bez demontowania karoserii, wprawdzie demontaż karoserii pozwala na banalniejsze a także idealniejsze dopasowanie fragmentów folii i z tego powodu szlachetniejszą jakość wykończenia wykonanej modyfikacji. Fachowe zakłady umieją tak zrealizować proces ponownego składania że jakość zmontowania karoserii jest analogiczna z fabryczną.

Jeśli auto jest wstępnie przygotowane, przebiega przyklejenie folii. Jest to proces stosunkowo uciążliwy, ponieważ folia posiada niewielką grubość (od pięćdziesięciu do 100 tysięcznych części centymetra) plus posiada nadzwyczajnie mocny klej. W dłuższej perspektywie decyduje to o wysokiej jakości przeróbki, niemniej znacząco komplikuje montowanie. Dodatkowo folia przyklejana jest wielkopowierzchniowymi arkuszami, w taki sposób aby nie było widać śladów łączenia na fragmentach karoserii a całość była zupełnie spójna. Należy zrozumieć jak ważne w przebiegu naklejania są realia cieplne. Temperatura bywa ściśle opisana w dokumentacji wytwórcy folii, a po ukończeniu oklejania auto musi zostać odpowiednio ogrzane.

Po zakończeniu, w przypadku dobrze zrealizowanej operacji, rezultat umie być zdumiewający. Z zewnątrz nie sposób stwierdzić, że auto jest oblepione. Istotnym jest dodatkowo fakt długiej (nierzadko nawet 10 – letniej) rękojmi na poprowadzone zmiany.